EXEMPLARY SKALLEAGUE

 EMRE GEZGİN SKAL NEWS

 

Tam 30. Yılımı doldurduğum Turizm Profesyoneli serüvenim ülkesel profesyonel turist rehberliği pratiğinin Fransa ve İngiltere’de üniveriste sonrası aldığım eğitimlerin birleşmesi sonucu beni  4 kıtada faaliyet gösteren Groupe Teker (Pacha Tours- Rev’Vacance) tur operatörünün merkezi Paris’e taşıdı. 2000 – 2007 arası Groupe departmanı satış, btoc e tourisme depatmanı kurucusu  ve auditör görevleri aldığım uluslararası mesleki tecrübe sonrası İzmir’de halen genel müdürlüğünü yürüttüğüm Vispotravel Seyahat Acentasını kurdum. İncoming ve Outgoing Kapalı grup organizasyonları konusunda uzmanlığımızı aynı zamanda Uluslarlarası görevler üştlendiğim Rotary bünyesinde de uzun yıllardır devam ettiriyorum. Mesleki hayatımdaki zamanımın önemli bir kısmını yaşadığım yörenin turizm gelişimine yönelik inovatif ve tematik turizm araştırmaları ve projelerine ayırmaktayım.

 

Başkanlığım dönemimde STK ların başkanlarını SKAL üyesi yaparak Turizm STK ile ortak platform kurmayı başardık ve oluşan güç birliği ve işbirliği ile şehrimizin turizm destinasyonu zenginleştirme projeleri gerçekleştirdik.  6 Milyon nüfuslu Türkiye’nin  turizm başkentlerinden İzmir’in turizm destinasyonu  olarak  görülmeyen  bir ilçesi olan Urla’yı zeytin tadımı, şarap tadımı, kültürel ve tarihi miras özelliklerini inspection ve workshoplarda öne çıkartan çalışmalar yaparak yazılı ve görsel basında kamuoyunun dikkatini çekmeyi başardık. Bu eylem planının sonucu Skal kariyerimdeki biggest achievement’ı kulübümüze kazandırdı. İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından farklı kategorilerde her sene sektörün en iyilerine verilen ‘Turizm Ödülleri’ kapsamında İzmir Skal Kulübü ‘İzmir Turizmine Sağladığı Katkı ve Turizm Bilincine Yarattığı Farkındalıktan’ ötürü Onur Ödülü’ne layık görüldü. Bu ödülü önemli kılan ilk defa bir STK’ya verilmesiydi. FİJET (Uluslararası Turizm Gazetecileri ve Turizm Basını Derneği) üyesi olmamdan ötürü tüm gücümüzle SKAL’ı onlarca yazılı basın ve görsel basında tanıtmak bizim için vazgeçilmez bir önem taşıdı.

 

Skal’ın tanıtılması konusunda kulübümüzü heyecanlandıran ve gururlandıran bir başka projemiz de dünyanın en önemli 10 Travel Technology and Marketing Event’larından kabul edilen Uzakrota Travel Summit’i  Türkiye Skal’ı katmak oldu. Acentam adına verilen standımı SKAL TURKEY’a bağışlamak benim için büyük mutluluk kaynağı oldu. 1 gün süren bu etkinliğe katılan 4500 turizm duayeni ve profesyonelinin SKAL logosunu resmi destekçiler içinde görmesi tarif edilmesi zor bir mutluluk. Bir sonraki hedefimiz, Londra, İstanbul, New York’da gerçekleşecek bu etkinliği İzmir Skal Kulübü olarak 5 Haziran 2020’de  İzmir’e getirmektir.

 

SKAL benim için, Dynamic, Construvtive ve Progessive yapısal özelliğini kuruluş felsefesine yerleştirdiği dostluk ve kardeşlik insani erdemlerinden alan bir organizasyondur. Dolayısıyla SKAL’a aynı mesleki değerleri ve ahlaki özellikleri taşıyan profesyonellerle ‘aynı dili konuşmak’ ayrıcalığına sahip olmak için üye oldum. Kendime has bir başka sebep te turizme ilişkin kar gütmeyen sosyo ekonomik araştırma ve projelerimde topluma daha faydalı olabilmek bağlamında benim için uniq bir oppotunity.

 

STK başkan ve temsilcileri, Bloger, danışman ve agroturizm gibi farklı turizm kollarından üyeler edinmemizle zenginleşen kulübümüz üyeleri arasında sıkı işbirliği oluşumlarını olağanüstü teşvik ediyoruz. Şahsen iş kapsamı ve önemine aldırmadan tüm mesleki faaliyetlerimde SKAL üyeleri ile iş yapmaktan onur duyuyorum ve teşvik etmek amacıyla tüm SKAL ulusal iletişim kanallarında gururla paylaşıyorum.

 

Bir başkanın tüm kişisel ve mesleki özelliklerini seferber ederek ruhunu hizmet ettiği kuruluşa taşıması beklenen, standart bir ölçüdür görüşündeyim. Başta kulüp yönetim kurulum, tüm kulüp üyelerimiz ve Türkiye Skal Başkanı ve  Yönetim Kurulu ve 17 kulüp başkanlarının şahsıma verdikleri destek ve samimi ilginin neticesi olarak meslek hayatımın olgunlaşma dönemindeki en güzel yıllarımı yaşıyorum.

 

Everlasting SKAL.